eXTReMe Tracker

DNA Matusewiczów
Projekt ten rozpoczelismy z pomoca p. Stanislawa Plewako, Family Tree DNA i University of Texas, USA.

Piersza osoba ktora zostala przetestowana to Jaroslaw Matusiewicz z Wielkiej Brytani a rezultay ponizej w e-mailu od p. Stanislawa Plewako:

Pana rezultaty pełnego testu 67 markerowego wprawiły mnie w zakłopotanie. Z jednej strony wydaje się Pana wynik podobny do wyników z powiatu mińskiego (Minsk Bialoruski), z drugiej ma Pan 2 markery charakterystyczne dla tzw. subkladu DinS (Dynarski Południowy) to markery DYS448 i DYS449 ktore dla Dynarskiego pólnocnego subkladu mają wartość 20-32 a dla Dynarskiego poludniowego 19 -29.
Przedstawiciele subkladu I2a-DinS są rzadcy na Białorusi, na Ukrainie zresztą też. to Bośnia, Serbia itd. Nie bardzo wiem jak zinterpretować wynik. Może znalezienie Pana bliskich krewnych wyjaśni zagadkę?


Szukamy wiecj chetnych do testu.

Ponizej terytorium dla I2a2 wedlug Wikipedia:Proszę zobaczyć biały kolor na tej mapie, ten ząb nad gornym Niemnem. To niewątpliwy wpływ kultury Drewlan z okolic południowo wschodniego Polesia i kultury prasko -korczakowskiej http://en.wikipedia.org/wiki/Korchak_culture Tą kulturę należy identyfikować z ludnością I2a.

Stanisław J. Plewako napisał: nawiązując do zamieszczonego na tej stronie mojego omówienia pierwszego wyniku pragnę przedstawic dwie wykluczajce sie hipotezy. Oczywiście mogą być inne.

Otóż pierwowzorem husarii, sławnej przez ćwierć tysiąca lat polskiej jazdy, byli racowie:
Racowie (od Rac - staropolskie Serb) - lekka najemna jazda, utworzona w XIV w. na terenie Węgier, werbowana spośród Serbów zamieszkujących należącą do Węgier Dalmację oraz Baczkę i Banat. Formację tę rozwijał szczególnie Maciej Korwin[1][2][3].

Historia

Po porażce z Turcją na Kosowym Polu w 1389 r. i aneksji państw bałkańskich racowie szukali miejsca dla siebie w chrześcijańskiej części Europy, by tam kontynuować walkę z osmańskim wrogiem. Do Polski przybyli pod koniec XV w. Wsławili się między innymi w Bitwie pod Kleckiem w 1506 r. i pod Orszą w 1514 roku.
Jedyne uzbrojenie raców stanowiło drzewo - rodzaj lekkiej kopii), szable i wysoka, drewniana tarcza, o kształcie wybrzuszonego, ściętego od lewej strony prostokąta, co zapewniało ochronę i widoczność jednocześnie. Dosiadali małych zwinnych koni.[2] Było to tzw uzbrojenie po usarsku. Racowie byli protoplastami późniejszej polskiej husarii. Skoro brali udział w sławnej bitwie pod Kleckiem 1506 i Orszą 1514 r., możliwe jest że osiedlili się w Wlk. Księstwie Litewskim. To byłoby bardzo naturalne. Drugie wytłumaczenie jest jeszcze ciekawsze. Otóż możliwe że refugium, ostoją , rezerwuarem , I2a czy jak to nazwać I2a-Din, były wcale nie Góry Dynarskie lecz - Polesie. Wówczas na Polesiu wytępowałaby największa różnorodność haplotypów, bo rozeszły sie stamtąd na duże obszary Europy, od północnej Grecji po południową Estonię.

Niezależnie od pochodzenia haplotypu pana Jarosława - wiadomo że charakteryzuje jedna z męskich linii biologicznych (genetycznych) Matusiewiczów. I to jest cenne. Im więcej takich charakterystyk - tym większa szansa na znalezienie współnego rodu przez kioejsnych uczestników testów genetycznych.

Matusiewicz & Matusewicz DNA projekt - wyniki badań na Family Tree DNA